Şşşt! Sessiz Olun Okuyorum

Kitap okurken dünyadan kopan biriyim. Konser, düğün, davul zurna fark etmez okurum. Etraftaki sesleri duymamak konusunda özel bir yeteneğim (işitsel değilim) olduğunu da düşünüyorum bazen. Eğer hikaye de sürükleyiciyse nerede olduğumun da pek bir önemi olmuyor. “Şşşt! sessiz olun okuyorum!” diyemiyorum aslında.

Ankara’dayken günlük okuma rutinimin içerisinde toplamda bir saatlik metro zamanı vardı ve o anlar öyle kıymetliydi ki. Bir tanıdık gördüğümde “Kusura bakma sohbet edemeyeceğim, kitabım çok heyecanlı.” demişliğim de çoktur. Bir keresinde de şöyle bir şey olmuştu. Milli Kütüphane durağından metroya bindim ancak her zamanki gibi metro çok kalabalıktı. Ayakta giderken de okumaya alışkındım ancak düşmemek için en azından bir yere tutunabilmem gerekiyordu. Kitap -yanlış hatırlamıyorsam İza’ydı- öyle sürükleyiciydi ki iki tanıdık kişinin arasına omuzlarımla çarparak kendime yer açmaya çalışmış ve bu iki kişinin hışmına uğradığımda ne yaptığımı fark edip çok utanmıştım. “Kitabım çok heyecanlı da.” gibi bir şeyler gevelemiştim ama yüzümün kızarıklığı inene kadar geçmedi sanırım. Yine de yerimden kıpırdamayıp okudum ama kitabımı 🙂

Kitaptaki karakterlere öyle kaptırırım ki ayrıca kendimi, kitap okurken beni bölmek tehlikeli olabilir. İş yerinde bana seslenen arkadaşıma “Bakamam şu an çocuk koşuyor, onu yalnız bırakamam.” dediğimi o gülünce fark etmiştim. Elbette her kitap bu etkiyi yaratmıyor ama ben kitap karakterlerinin hayatımızın bir köşesinde durmasını seviyorum.

Günün birinde karşıma Drogo, Zackarina, Ekşilina, Felix, Momo, Matilda, Riko ve Oskar çıksa mesela şaşırmam gibi geliyor. “Hemen kahve alıp geliyorum ve başlıyoruz sohbete.” diyebilirim.

Şşşt Sessiz Olun Okuyorum!

Şşşt Sessiz Olun Okuyorum! kitabındaki tatlı kız Mine’yi ise oyuna çağıran arkadaşları var ve onların yanına gidemiyor çünkü kitap okuyor. Bu halleri bence gerçekten çok tatlı. Kitabın çizimlerinin şirinliği de eklenince küçük kız acaba ne okuyor diye kafanızı kitaba uzatmak istiyorsunuz. Tatlı kızı oyuna çağıran arkadaşları da demişken, onları bir yerden gözüm ısırıyor; acaba nereden?

Bu kitabı yağmurlu ve rüzgarlı bir pazar akşamı okumanızı ve farklı çoraplar giymeyi seven Mine ile Kaptan MaviPantalon hakkında sohbet etmenizi öneririm.

Kitapla ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

4 yaş ve üzeri bu kitaplar da ilginizi çekebilir.

Şşşt! Sessiz Olun Okuyorum
Yazan: John Kelly
Resimleyen: Elina Ellis
Çeviren: Şafak Arat
Timaş Çocuk Yayınları, 2020, 32 sayfa, 4+

lokumcocuk

1 Yorum

  1. Avatar
    Aynur Ekim 05, 2021

    Tekrar tekrar okuduğumuz gülme garantili hatta kendi aramızda canlandırarak daha eğlenceli boyuta taşıdığımız bir kitap ?

    Cevapla

Yorum yapabilirsin

<