Kitap!

İçinde kitap geçen kitapları okumak sizi de heyecanlandırır mı?
Sanki ortada saklanması gereken bir sır varmış ama biz bu sırra bir şekilde ulaşmışız gibi hissediyorum ben okurken. Yüzümde muzip bir gülümseme belirdiğini de sonradan fark ettim.

İçinde kitap geçen kitaplarla ilgili çok detaylı olmayan bir liste paylaşmıştım instagram hesabımda. Gönlümde yatan ise tabii ki bloğumda detaylı bir listeye yer vermek. Bu süre zarfında da kitaplığımda liste yaparken kullandığım rafa yeni kitaplar ekleyebilmenin mutluluğunu da yaşıyorum. Onlardan biri de KİTAP! Koç Üniversitesi Kitaplığı’ndan tazecik çıkan bu kitabın yazarı Murray Mccain, çizeri ise John Alcorn. Kapağı görür görmez “Hiiiii” demiştim ve büyük boyutlu bir kitap olduğunu sanmıştım. Bugün kargodan çıkan kitabı görünce hayal kırıklığı yaşamadım ve bu kitabın tam da olması gereken boyutlarda okuru ile buluştuğunu düşündüm.

Kitap!

“Ne kadar çok övdün, kitap ne anlatıyor?” diyecek olursanız -haklı olarak- kitabın tam da okuduğumuz kitaptan bahsediyor olduğunu söylemem ironi olmaz sanırım.

Sorular & sorgulamalar yönüyle “Bir Kitap Bir Kitaptır“ta geçen cümleleri anımsatıyor. Tarihçe yönüyle John Agard‘ın Kitap ismindeki kitabına da selam veriyor. Aslında bu alandaki pek çok kitaba bir yönüyle benzerliği var diyebilirim ancak “Kitap Nedir?” sorusuna aradığı cevaplar oldukça özgün. Resimler muhteşem ve kitabın sonunda yer alan künye ayrıca ilgi çekici.

Muhteşem tatlı fincanım Cebuta Esin’den 🙂

“Kitaplarda kimler, neler vardır?” sorusuna verilen cevaplarda tanıdık isimlere denk geldiğime çok seviniyorum. Davetsiz gittiğim bir misafirlikte tanıdık yüzler görüp rahatlamak gibi. Zor, neşeli, komik sözcükleri okurken de aklıma yakın zamanda okuduğum “En Güzel Öykünü Yaz” kitabı geliyor.

 

blank

Kitapta ilgimi çeken pek çok cümlenin yanında özellikle bu cümleyi almamın sevgiyle bir ilgisi olabilir diye düşündüm. Kitapları seven biriyseniz, arkadaşınızın sevdiği kitapları da sevmeye başlıyorsunuz. Ya da ilginizi çekiyor diyelim. Ama onun sevebileceğini düşündüğünüz bir kitap karşınıza çıktıysa onu almadan ve onunla paylaşmadan da duramıyorsunuz. Çünkü sarılmanın bin bir yolundan biri de bu benim için. “Seni Seviyorum” zaten içinde ama sarılıyor olma hissi bana dünyanın iyi taraflarını gösteriyor.

Yarın çok erken kalkacağım için yazar/çizer hakkında detaylı araştırma yapamadan yazıyı tamamlamak zorundayım. Dileğim WRİTİNG kitabının da bu sene içinde yayımlanması.

Bu tatlı kitap 1962’de yayımlandığında American Institute of Graphic Arts tarafından yılın en iyi 50 kitabından biri seçilmiş. Çizer John Alcorn’un kısa biyografisini buradan okuyabilirsiniz.

Kitaplarla olan bağımdan da söz etmek isterdim ancak onu bu yazıya sıkıştırmak istemem. Peki, sizi bu yazıyı okumaya iten ne oldu? “Neden kitap okuyorsunuz?” diye sorsam haddimi aşmış olur muyum?

*Blogda içinde Kitap geçen diğer kitaplar da ilginizi çekebilir.

Kitap! / Books!
Yazan: Murray Mccain
Resimleyen: John Alcorn
Türkçeleştiren: Itır Arda
Koç Üniversitesi Çocuk, 2021

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<