Küçük Mavi Sandalye

Aklımda buraya yazmak için öyle çok kitap var ki bazen hangisine öncelik vereceğimi şaşırıyorum. Buraya yazmadan önce mutlaka notlarımı tazeliyorum ancak bazı kitaplar -bir sebeple- diğerlerinin önüne geçebiliyor. Tıpkı Cary Fagan’ın Küçük Mavi Sandalye kitabında olduğu gibi. Cary Fagan’ın okul öncesi kitabını görünce çok şaşırdım. Kendisini Bay Karp ile tanımış ve okul çağı çocuklar için yazdığı tüm kitapları okumuştum. Aramızda tatlı bir bağ olduğunu da -nedense- düşünüyorum.

Peki, bir küçük mavi sandalye hikayesi neden önümdeki onca kitabın önüne geçerek buraya geldi? İşte bunun için, çocukluğuma ve çocukken çok sevdiğim ve her yere taşıdığım mavi sandalyeye gitmek gerek. Çocukluğunu anımsatan şeyler neler diye soracak olsanız ilk sıralarda olur mavi sandalye. Hayatımıza -yanlış hatırlamıyorsam- ben 4-5 yaşlarındayken girdi ve 30 yıldır da hala annemin evinde duruyor. Kardeşimle ona oturmak için kavga ettiğimizi hatırlıyorum. Özellikle de okulların açıldığı ve defterlerin, kitapların kaplanacağı zamanlarda orta sehpanın kenarında öyle işimize yarardı ki sandalyemiz.

Oyuncaklara çadır olması için ters çevrilip üzeri örtülen, çeşitli yaramazlıklara aracı olması için üzerine çıkıp bir şeyler yaptığımız, eve gelen misafir çocuklarıyla sandalye kapmaca oynadığımız bu tatlı sandalyenin hikayesi sadece bizim evde geçiyor ve hatta Cary Fagan’ın hikayesini okuyana kadar ona farklı bir gözle bakmamıştım.

blank

Cary Fagan’ın Küçük Mavi Sandalye’si

Bo‘nun çok sevdiği bir sandalyesi var. Küçük ve mavi. Bu sandalyeyi dışarı çıkartıp nergislerin arasına yerleştirip kitabını okuyabildiği, üzerine örtü atıp çadır kurabildiği bir sandalye hem de. Ancak zaman geçer ve Bo büyür, artık bu sandalye için fazla büyümüştür. Annesi de onu kapının önüne koyar ve üzerine “Lütfen Beni Alın” notunu iliştirir.

Küçük mavi sandalyenin hikayesi ise işte tam burada başlıyor. Bo’dan ayrılan sandalye önce bir kamyonete biniyor ardından bir eskici dükkanında satılıyor. Kimi zaman çiçeklerin altına destek oluyor kimi zaman da bir filin üzerinde insanları taşıyor. Bizi bir minik sandalye aracılığı ile aralarında bağ kurulan insanlarla tanıştırıyor.

Hikayenin naif taraflarından biri de Madeline Kloepper‘e ait olan şahane detaylı çizimler. Özellikle gemideki çamaşırlar ve çiçekleri çok sevdim.

Hikayemizin kahramanı minik mavi sandalye ile beraber siz de küçük bir dünya turuna çıkmak ister miydiniz?

Elifle bu hikayeyi okuduğumuzda Elif son derece gerçekçi bir cümle kurdu: “Peki o sandalye ile onlar birbirlerine virüs bulaştırmıyor mu anne?” Gerçekten bir an ne diyeceğimi bilemedim. Çocukluk hafızalarının bir köşesinde virüs ve etkileri yer alacak. Bunun için üzgünüm ama belki Elif ve tüm çocuklar adına farklı bir pencere de sunabilir, hayata bakış açılarında ve doğaya saygı duymak konusunda farkındalık yaratabilir. (Bizim neslin pek de yapamadığı diyelim…)

Blogdaki Cary Fagan kitaplarına buradan bakabilirsiniz. Web sitesinde yer alan diğer kitapları da merak uyandırıcı.

Kitaptan tadımlık okumak isterseniz yayınevinin web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Küçük Mavi Sandalye
Yazan: Cary Fagan
Resimleyen: Madeline Kloepper
Uçanbalık Yayınları, 2020, 40sayfa, 4+

lokumcocuk

1 Yorum

  1. Avatar
    Nisa Kasım 24, 2020

    Harika, mavi bir tesadüf ve çok yerinde bir soru… Ben de mavi kazağımı unutmuyorum bu arada (:

    Cevapla

Yorum yapabilirsin

<