Marie Curie Ve Atomların Sırrı

Biyografi okumayı sever misiniz? Ben bayılırım.
Fizik kimya gibi dersleri sever miydiniz? Ben nefret ederdim.
Peki Marie Curie’nin özyaşam hikayesini okumak için neden bu kadar heyecanlandım? Yaptığı işin ne olduğunu “tam olarak” anlayamamış olsam da sanki bir macera romanı okur gibi soluksuz okudum. Daha önce de Marie Curie’nin biyografilerini okumuştum ama hiçbirini Marie Curie Ve Atomların Sırrı kadar sevmemiştim.

Marie Curie Ve Atomların Sırrı

Luca Novelli’nin yazdığı, Can Yayınları’ndan çıkan bu kitabın baskısı olmadığı için uzun zamandır peşindeydim. Bazı şeyler hiç aramadığında karşına çıkarmış ya, Eskişehirde tesadüfen girdiğim bir sahafta başka kitapların arasına sıkışıp kalmış bir şekilde bulunca nasıl gözlerim parladı anlatamam. Sahaf da bu kitaba bu kadar sevindiğime şaşırdı ama neyse çok uçuk bir rakam söylemedi.

blank

Bu biyografinin diğerlerinden farkı, olayların birçok yerde Marie Curie’nin ağzından anlatılması, arada bilimsel / tarihsel detaylar verilmesi ve içerisindeki şipşirin çizimler. Kitabın sonunda bir de “Radyoaktif Sözlük” var ki itiraf edeyim biraz atlayarak okudum çünkü ne kadar anlamaya çalışsam da anlayamadım.

blank

Marie Curie’nin hayat hikayesini benim için özel yapan, onun kadın olarak bilim dünyasında verdiği mücadele. Hiçbir şeyden yılmadan, bazen aç kalarak bazen çok üşüyerek de olsa bildiğinden ve inandığından şaşmaması, hakkında konuşulanlara kulak asmaması ve aile hayatıyla da bunu bütünleyen bir tablo çizmesi. Radyoaktif maddelerle yoğun bir şekilde çalışıp sonunda bu sebepten ölmesi ise oldukça üzücü ama onu tanıyınca şöyle diyorsunuz: “Zararlarını bilse de yoluna devam ederdi…”

Nobel Ödülü alan -üstelik iki kez- ilk kadın olmasının hikayesini okuyunca öyle mutlu oldum ki. Ve bu ödülün onu hiç şımartmamış olması, başarılarının artarak devam etmesi de biyografisinden de açıkça okunabiliyor.

blank

Kitapta yer alan konunun biraz daha “ağır” olması sebebiyle, ortaokulda olan çocuklar için daha uygun bir kitap.

 *Lokum Çocuk Kütüphanesi instagram hesabındaki başka pek çok kitap da ilginizi çekebilir.
** 12 yaş ve üzeri kitaplara buradan ulaşabilirsiniz.

Marie Curie Ve Atomların Sırrı
Yazan: Luca Novelli
Çeviren: Süheyla Kaya
Can Çocuk, 2012, 127 sayfa, 12+

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<