Ben Yalnız İvan

Hafızam çok iyi olmasa da bir kitapla nerede/nasıl tanıştığımı genelde hatırlarım. Bu kitabı da Goodreadste yorumlarını severek takip ettiğim birinde görmüştüm. Kitaba 5 yıldız vermiş ve kitabı okurken ağladığından bahsetmişti. Kitabı merak ettim ve kitapçıya gidince inceledim, hemen o anda da okumaya başladım.

Daha önce bir zürafanın dilinden anlatılan bir hikaye (Güneşten Sarı Baldan Tatlı/Simla Sunay) okumuş ve sevmiştim ancak goriller hakkında hiçbir fikrim yoktu.

Ben Yalnız IVAN o kadar etkileyici bir hikayeye sahip ki kitabı elimden bırakamadım. Hikayeyi IVAN’dan dinlerken ara ara “Bunlar bir insanın düşünceleri!” diye düşünmeden de edemedim. Bunun temel sebebi de IVAN’ın 27 yaşına kadar başka bir goril ile iletişim kur(a)mamış olması ve etrafında hep insanların olması (veya fil/köpek) olabilir mi?
IVAN ile tanışma:

blank
“İnsanlar bana Otoyol Gorili diyor. 8. Çıkış Maymunu, Tek ve Sadece Ivan, Güçlü Gümüşsırt. Bunlar benim isimlerim ama ben bunların hiçbiri değilim. Ben Ivan’ım, sadece Ivan, yalnızca Ivan.”

Ben Yalnız İvan

Ivan, Büyük Alışveriş Merkezi’nde saat 2-4-7’de gösteriler düzenleyen Mack’in gorili. Onu henüz bebekken almış ve alışveriş merkezindeki kafese (yaşam alanı değil!) kapatana kadar bir insan yavrusu gibi büyütmüş.

Bir gorilin gösteride herhangi bir şey yapmasına gerek yok. Ivan’ın olduğu yerde durması ve muz yemesi insanlar için yeterli.

“Goril olarak büyümek, başka herhangi bir canlı olarak büyümekle aynıdır. Hata yaparsın. Oyun oynarsın. Öğrenirsin. Baştan başlarsın.”
“Burada yaşıyorum, çünkü fazlasıyla gorilim ve yeterince insan değilim.”

Alışveriş Merkezini temizleyen George’un tatlı kızı Julia ile Ivan’ın ortak noktası ise resim yapmak.

“Julia on yaşında. Saçları siyah camı andırıyor, gülümsemesi ise yarım aya benziyor. Onunla pek çok ortak noktamız var. Her ikimiz de büyük maymunlarız ve her ikimiz de sanatçıyız.”


Ivan elbette ki yalnız değil. Karnında uyuyan köpek Bob ve tatlı fil Stella en yakın arkadaşları.

“Stella bir dağ. Onun yanında ben kaya sayılırım, Bob ise kum tanesi.”

Stella’nın gösterilerden dolayı ayağındaki rahatsızlık ilerliyor ve Ivan’dan bir söz vermesini istiyor. Ivan söz veriyor ama söz verirken bile yapamayacağından o kadar emin ki.
Sözün ne olduğundan bahsedip okuma heyecanınızı kaçırmak istemem. Ivan’ın etkileyici bir hikayesi var ve kitabı okurken zaman zaman ben de onun bir ‘goril’ olduğunu unuttum. Sözünü nasıl tutabileceği üzerine de çok kafa yordum ama aklın yolu bir galiba. Yöntemi ve bunu yaparken hissettikleri çok güzeldi.

Stella’nın ‘fil hafızası’ ile hatırladığı şeyler ile Ivan’ın geçmişine ait neredeyse hiçbir şey hatırlamıyor oluşu da epey düşündürücü.

“Hatıralara paha biçilemez.”

Bu kitapta Ivan ile tanışabilir yoğun bir hüzün dalgası ile kucaklaşabilir, dostluğun ne demek olduğunu irdeleyebilir ve bir sözün peşinden gidebilirsiniz.
Son olarak kitaptan bir bilmece sorayım size:

“Fillerin başka hiçbir şeyde olmayan neleri vardır?” (cevap: hortum değil)

Adı çok duyulmamış (ve bir şekilde tüketilmemiş) kitapları okumayı çok seviyorum. Ben, Yalnız Ivan da onlardan biri oldu.

* Yazarın 54 kitaplık “Animorphs” serisinin Türkçe’ye neden sadece 8 tanesinin çevrilmiş olduğunu merak ettim ve web sitesine bakıp hikayesini okuyunca Crenshaw ile tanışmak için epey sabırsızlandım doğrusu 🙂

** 9 yaş ve üzeri kitaplara buradan ulaşabilirsiniz.

Ben, Yalnız IVAN
The One And Only Ivan
Yazar: Katherine Applegate
İllüstrasyon: Patricia Castelao
Çeviren: Petek Demir
Yaş Grubu: 9+
Altın Kitaplar, 2014, 200 sayfa, karton kapak

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<