Çocuk / Colas Gutman

Leonard, doğayı çirkin, yeşil ve sıkıcı bulan ancak doğaya aşık anne-babasıyla, doğanın içinde yaşam süren bir çocuktur. Bir gün anne babasıyla keçi yolunda yürüyüşe çıkar, ormanda kaybolur ve bir koyuna rastlar.
Koyun onu kokladıktan sonra; ‘Sen ne işe yararsın ‘ diye sorar ve bu sohbete inek ile tavuk da katılır.
1 tavuk, 1 inek ve 1 koyunun bağdaş kurup oturarak (ki inek biraz zorlanıyor ama yine de oturabiliyor) “çocuk”u incelemeleri ve aralarında geçen diyaloglar gerçekten çok keyifli.

Çocuğun tilki ile tanışması; şehirli olduğu için tilkiden korkmayıp köpekten korktuğunu söylemesi de diğer hayvanları şaşırtır.
“Düzeltme işaretleri Çinlilerin bambu şapkalarına benzer” gibi okulda öğrendiği bilgilerin, hayvanlardan farklı olarak bir şeyler bilmesinin, onun işe yaradığını göstereceğini düşünür ama yanılır.
Belki de o bir şişe açacağı, bir dikiş makinesi, bir futbol topu veya bir yastıktır.

Çocuk Olmak Ne İşe Yarar?

“Çocuk olmak ne işe yarar?” sorusuna cevap arayan Leonard herhangi bir işe yaramadığını düşündüğü anda, başını çarptığı, dilini ısırdığı ve bileğini burktuğu günkü kadar ağlamaya başlar.
Ve sonra diğer keçiyollarına benzeyen keçiyolunda, annesinin aynı gün hem gazoz, hem cips, hem de şokella aldığı gün gibi bir mucize olur ve bir ağacın altında uyuklamakta olan anne babasını görür.

Sahi, çocuk olmak ne işe yarar 🙂
“Çocuk olmak” üzerine eğlenceli bir hikaye…

Bu kitabı okuduktan sonra birçok şey yapılabilir:
– Çocukken ben nasıldım/nelere sevinir/üzülürdüm/neleri merak ederdim diye hayallere dalabilir,
– Çocuğunuzla okuduysanız o şu an neler hissediyor diye sorup Leonard ve hayvanlar üzerinden sohbet edebilir,
– Ya da sadece “Çocuk olmak ne işe yarar?” diye neşeli cevaplar bulmaya çalışabilirsiniz,
Benden bir cevap:

2 yaşında bir çocuk olmak, aynı anda bir kalemi hem isteyip hem istememek, o kalem geldiğinde onu yere fırlatmak ama bumerang gibi geri gelmesini istemek, gelmediğinde kaleme kızmak, duruma gülen ebeveynlere daha da kızmak, o kalem için ortalığı yıkmak ancak 5 dakika sonra hiçbir şey yokmuş gibi hayatına devam etmek”demek olabilir. (Elif sağolsun 🙂

1972’de Paris’te doğdu. Dramaturji eğitimi aldıktan sonra bir süre tiyatro yönetmenliği yaptı. 2006’dan itibaren kitap yazmaya başladı ve bugüne kadar ondan fazla çocuk kitabı yazdı. L’enfant (Çocuk) adlı kitabıyla 2012’de Sorcieres Ödülü’nü aldı.

Çocuk
Yazan: Colas Gutman
Resimleyen: Delphine Perret
Çeviren: Tuvana Gülcan
İletişim Yayınları/ 2012,1.baskı/36 sayfa/4+

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<