Alfons Tavana Çamur Sıçramış!

Başlıkta tek bir kitap ismi yazsa da bugün kısacık da olsa Daisy Hirst‘in Nesin Yayınevi tarafından yayımlanan üç kitabından bahsedeceğim. Bunlardan ilki olan Alfons Bu Yaptığın Hiç Doğru Değil 2018 yılında, ikinci olan Kitapları Hiç Sevmiyorum Artık 2019 yılında ve Alfons Tavana Çamur Sıçramış da 2020 yılında yayımlanmış. Bizim eve hangi sırayla girdiklerini açıkçası hatırlamıyorum. Belirli bir sırada okunmaları gerekmediği için de konusuna göre canımız hangisini okumak isterse onu okuyoruz. Sonunda üçü de okunmuş oluyor gerçi… Peki neden? Bugün galiba bunu biraz düşündüm arka planda.

Alfons Tavana Çamur Sıçramış!

Natali ve Alfons bir apartman dairesinde yaşayan abla kardeşler ve tahmin etmek zor değil tam olarak Elif ve Kerem’e benziyorlar. Alfons’un yerinde duramaz halleri, istemeden bir şeylere zarar vermeleri, Natali’nin biraz ablalık şefkati bolca kavgaları ve ‘gerçek’ birer çocuk olmaları hatta sanki bu kesit herhangi bir evden alınmış duygusu çok samimi. Kitabın dili oldukça sade. Süslü veya dolambaçlı ifadeler yok. Alt metin veya gönderme de yok. Bu sadelik ve basitliğin ahengi bizi asıl çizimlerde yakalıyor ve yazı karakteri seçimi ile son noktayı koyuyor.

Daisy Hirst

İrlandalı yazar-çizer Daisy Hirst‘in kısa videosunda son yayımlanan Canavar kitaplarından çizim önerileri var, uzun videoda ise bir konferans sunumu var. Alfons serisi dışında sanırım dört kitabı daha var ve onlar henüz Türkçe’de yayımlanmadı. Özellikle canavarlı iki kitabı inanılmaz iştahımı kabarttı. Yazarın web sitesindeki free stuff kısmında indirilebilir etkinlikler de var. Yakın zamanda çıktı alıp çocuklara götürmeyi düşünüyorum, Kerem halıya doğru bayılma numarası yapacaktır sevinçten 🙂

Alfons Bu Yaptığın Hiç Doğru Değil

Alfons Bu Yaptığın Hiç Doğru Değil tam bir abla-kardeş kitabı. Kardeş temalı kitaplar listemi bir türlü yayınlayamadım ama bu kitabı çok sevdiklerimiz kategorisinde düşünebilirsiniz. Alfons ablasının en sevdiği kitabı yerken yakalanır ve tahmin edilebilir bir karmaşa yaşanır. Olay doğallıkla tatlıya bağlandığında da içimize su serpilir. Bu serinin benim için en güzel yanı,  anne baba tutumlarının hem gerçekçi hem de en az müdahale ile sürmüş olmasıydı. Ne kavgalarda ne de barışma sırasında anne baba yok ortada. Bizi karıştırmasalar benim de kardeş kavgaları sırasında burnumu gösteresim gelmiyor ne yalan söyleyeyim.

Kitapları Hiç Sevmiyorum Artık

Çocuğunuz okumaya yeni başladıysa ve zorlanıyor, bu duruma da canı sıkılıyorsa bu kitabı almanızı çok isterim. Benzer hikâyeler var elbette ama Alfons’un bulduğu şahane çözüm ve ablasına yardımı iyi örneklerden biri. Kitabın ismi de oldukça tatlı geliyor bana. Geçen sene Elif birinci sınıftayken buna benzer cümleler çok kurdu. Okuma hızı ona yavaş geliyordu ve kitapları fırlatıp atası geliyordu. Öncesinde kitapları çok seven bir çocuk olmasa ben de bocalardım sanırım  (sonlara doğru kafam karışmadı değil.) ama farklı kitaplarla destek olmaya çalıştım. Onlara kitap okumayı hiç bırakmadım ve sevdiği türü keşfetmesi için fırsat yarattım. Kitapları beraber sesli dinledik ve kitaplar hakkında podcast yayınları yaptık. Anneliğimde kendimle gurur duyduğum en minnoş şey kitaplarla bağımız sanırım.

Alfons Tavana Çamur Sıçramış!

Benim en sevdiğim kitaplardan biri bu sanırım. Okuması çok eğlenceli. Bir apartman dairesinin yedinci katında yaşıyorsanız bahçeye çadır kuramazsınız ancak balkona kurabilirsiniz. Bu kitapta anne sonlara doğru gelip “Sadece beş dakikalığına!” diyerek çocukların tüm gece balkonda kalıp kalamayacaklarına tam bir anne cevabı veriyor. Baba ise onları parka götürüp dönüşte de yemeği hazırlıyor. Bu seride baba karakteri rolleri değişelim hadi havasında olma gereğini hiç duymadan akışta bize normali göstermiş. Bu normali seviyorum.

Lokum Çocuk Kütüphanesi’ndeki 3 yaş ve üzeri kitaplara buradan ulaşabilirsiniz. Yaş sınırına çok takılmadan istediğiniz yaş grubuyla yine severek ve eğlenerek okuyacağınız bir seri.

*Kuşlara verdikleri isimlerden Lorraine – Melisa olmuş, gülümsetti.

Alfons Bu Yaptığın Hiç Doğru Değil / Kitapları Hiç Sevmiyorum Artık / Alfons Tavana Çamur Sıçramış
Yazan ve Resimleyen: Daisy Hirst
Nesin Yayınevi, 32 sayfa, 3+

 

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<