Van Gogh Hakkındaki Kitaplar

Daha önce Ressamlar Hakkındaki Çocuk Kitapları listesinde detaylıca pek çok kitaba yer vermiştim. Şimdi kısaca sadece  Van Gogh hakkındaki kitaplar neler onları yazmak istedim.

 • Van Gogh’un Sihirli Dünyası / Salyangoz Yayınları: Bu seride üç kitap var ancak ben sadece birine ulaşabildim. Diğerlerine de ulaşabilirsem buraya mutlaka eklerim. Bu kitabı da Fethiye’deki Kaya Kitabevi’nde gezerken görmüş ve çok mutlu olmuştum. Ressam hakkında pek çok bilgiye yer verilmiş ve resimlerindeki detaylar da tek tek incelenmiş.
  (Merak Ettikleriniz/ Şimdi İnceleyin Bulun bölümleri) Eğitsel Faaliyetler ve Sanatsal Aşamalar gibi bölümler de var. Kitabın en çok dikkat çeken noktası ise katlanmış halde duran ve açınca kocaman olan bir Van Gogh resmine yer verilmiş olması.
 • Sanatçının Portresi /Hayalperest Çocuk : Bu serideki tüm kitapları almayı çok istiyorum, kitabın baskısı-cildi harika. İçerisindeki resimler de başlı başına büyüleyici. Metin oldukça gerçekçi.
 • Arkadaşım Van Gogh / 1001 Çiçek : Bu seride de ressamları bir çocuğun gözünden hikâyeleştirerek anlatmışlar. Özellikle Van Gogh kitabını çok seviyoruz. Metinler bazı yerlerde fazla uzun ama hikayesi akıcı.
 • Katie ve Yıldızlı Gece / Yapı Kredi Yayınları: Katie ismindeki küçük bir kız ile gezintiye çıkıyoruz. Çocuklar bu tarz seri kitapları ve aynı karakterle ilerleyen hikayeleri seviyorlar. Baskı sorunu şu sıra yok.
 • Van Gogh ve Ben / 1001 Çiçek: Bu kitabı da kapak görseline bakınca merak edip almıştım. İlk cümleleri şu şekilde: Uzun zaman önce, Fransa’nın güneyinde, Arles şehrinin yakınlarındaki güzel bir kıyı kasabasında, çok kötü bir şey yaptım. Bir adama acı çektirdim. Ona karşı acı çektirdim. Ama o sıradan bir adam değildi. Tam bir deliydi.” Bir sanatçının farklı yönlerini anlatmak tercih edilebilir ancak bir çocuğun gözünden aktarılan bu hikayeyi karamsar buldum.

Van Gogh Hakkındaki Kitaplar

Van Gogh Hakkındaki Kitaplar

 • Ustalardan Çocuklar İçin Sanat Dersleri / Hayalperest Çocuk: Bu serideki dört kitabı da hevesle ve merakla almıştık. İçerisinden dev bir poster de çıkıyor. Sanat çalışmalarına ilgi duyan çocuklar için muhteşem bir alternatif.
 • Çocuklara Ressamlar : Van Gogh / Etik Yayınları: Durmuş Akbulut’un sanat hakkındaki pek çok kitabından biri. Ressamın hayat hikâyesini biraz daha öyküleştirerek aktarmış.
 • İlham Perileri Van Gogh / Uçanfil Yayınları: Periler Ülkesi’nin iki ilham perisi Lorza ve Perus ile Van Gogh’un dünyasını keşfedebiliyor, kitapta yer alan karekodları okutup Van Gogh’un tablolarından ilham alınarak bestelenmiş parçaları dinleyebiliyorsunuz.
 • Van Gogh Renklere Yolculuk / Martı Yayınları: Bu kitapta ressamın eserlerini renklendirebiliyorsunuz. Elif bu seriyi sevmişti.
 • Van Gogh ve Ayçiçekleri / Pearson : Baskısı maalesef olmayan bir kitap. Ben de bir kütüphanede görüp incelemiştim. Arkasında cd’si de var.
 • Vincent’ın Yıldızlı Gecesi / Final Kültür Sanat Yayınları: Kitabın isminde Vincent geçse de bu büyük boyutlu kitap aslında sanat tarihi öykülerinden oluşuyor. Konuya ilginiz varsa seversiniz.

Yetişkinlere

 • İşte Van Gogh / Hep Kitap: Yetişkinler için hazırlanmış bu seriyi sanata ilgi duyan çocuklarla beraber okumak, seriden fikir edinmek mümkün.
 • Sanatın Büyük Ustaları – Van Gogh / Hayalperest Yayınları: Yetişkinler için hazırlanmış bu seriyi sanata ilgi duyan çocuklarla beraber okumak, seriden fikir edinmek mümkün. Aynı yayınevinin sadece çocuklar için yayımladığı ressamlar dizisi de var.
 • Öncü Ressamlar Van Gogh / Taschen: Bu kitabı kütüphaneden ödünç aldım ve serideki diğer ressamlar da ilgimi çekti.
 • Theo’ya Mektuplar / YKY : Bu kitabı henüz bitirmedim ama ressam hakkında önemli bir kaynak olduğunu düşünüyorum.

Van Gogh Hakkındaki Kitaplar listesi şimdilik burada bitiyor. Blogdaki diğer listeler de ilginizi çekebilir.

Müzeyi ziyaret edebilir, Loving Vincent filmini de izleyebilirsiniz.

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<