Doğum Günü Temalı Kitaplar ve Yaş Günleri

Doğum günü temalı kitaplar epeydir önümdeydi ancak yine önümde olmayı sürdüren diğer kitaplar gibi akıbetleri belirsizdi. Geçen gün bir yerde eşyaların bizimle konuştuğundan ve bu seslerin ciddi bir gürültüye sebep olduğundan az eşyanın ne kadar önemli ve güzel olduğunu okuyup şaşırmıştım. Az eşya konusunda başarılı olduğum tek alan ilgi alanımın olmadığı kıyafet, mutfak, bakım gibi konular. Ancak evde öyle bir kitap yığını var ki onların seslerinden etrafı duyamıyor göremiyorum bazen. Kitaplık koyacak pek yer olmadığı için yerde, koltukta, sehpada ve orada burada öbek halinde duran kitapların bir kısmı yaptığım listeler için hazırlanmış durumda. Onlardan en minik olanı da doğum günü ile ilgili kitaplar. E madem yarın (aslında bugün yani 17 Mart) doğum günüm, başlayayım hemen listeye.

Doğum Günü Temalı Kitaplar

 • Şuşu ve Üçtekeri: İlk kitap olarak Şuşu’yu seçmem tesadüf değil. Şuşu hakkında kısa bir podcast yayını da yapmıştım, dinleyebilirsiniz.
 • Mini Mini Mualla : Aralarında en çok okuduğumuz ve eğlendiğimiz kitaplardan biri. Elifle yaptığımız podcast yayınını mutlaka dinleyin, gerçekten çok komik.
 • Aslan’ın Doğum Günü: Çocuklar bu kitabı çok seviyor. İçerisindeki tekrarlar, aslanın şaşkınlığı ve sonu eğlenceli.
 • Sakar Cadı Vini’nin Doğum Günü: Sakar Cadı Vini’ye aşinaysanız onun doğum gününü de kaçırmak istemezsiniz. Kaç katlı olduğunu saymakta zorlandığımız doğum günü pastası da yaş pasta sevmememe rağmen ağzımı sulandırıyor.
 • Tavşancan ve Faresu Doğum Günü Kutlaması : Bu seri gerçekten çok sevildi, küçük yaş grubunun ilgisini çekeceğini düşünüyorum.
 • Rikki’nin Doğum Günü: Rikki serisini bizim evde Kerem çok seviyor. Geçen sene tam da bu kitap özelinde (3 yaş) bir kutlama yapmıştık hatta. Küçük Kanguru kitabı ah keşke yeniden basılsa.
 • Stega’nın Doğum Günü : Dinozor Okulu serisinden bir kitap. İlk okuma kitabı olarak düşünülebilir. Okumaya yeni başlayanlar için oldukça eğlenceli.
 • Doğum Günü Pastası : Sven Nordqvist kitaplarını seviyorsanız bu kitabı zaten okumuşsunuzdur. Mizah duygusu yüksek ancak uzun anlatımlı (resimli) bir kitap.

Liste Devamı

 • Bay Doğum Günü: Küçük Bay ve Bayanlar serisinden bir kitap. Ben bu seriyi pek tercih etmiyorum ancak çocuklar seviyor.
 • Kirpi’nin Doğum Günü : Uğurböceği Sevecen ile Salyangoz Tomurcuk serisinden bir kitap. Aralarında en çok okuduğumuz bu kitap olabilir. Serideki bazı kitaplar ve karakterler bana tuhaf geliyor.
 • Sıska Kedimin Doğum Günü: Bizde sadece bu kitap var ama Armağan Serisi’nde doğum günü kutlanan pek çok kitap var. Kedimin doğum günü kitabını 2012’deki İstanbul Kitap Fuarı’nda yazarı Aytül Akal’a Lokum adına imzalatmıştım. Canım Lokum
 • Melis’in Doğum Günü : Melis serisinde en çok kardeşinin olduğu kitabı seviyoruz. Melis  karakteri bana pek çok yönüyle sempatik ve gerçekçi geliyor.
 • Doğum Günü Hediyesi: Behiç Ak’ın bu sessiz kitabı doğum günü hediyelerinin sürprizine ufak bir dokunuş. Blogdaki diğer sessiz kitaplar ve onlar hakkında hazırladığım liste de ilginizi çekebilir.
 • Pasta Gitti! : Bu kitap da sessiz kitap örneklerinden biri. Baskısı maalesef yok ama bendeki kitap da -yanlış bilmiyorsam- Hollandaca 🙂
 • Doğum Günü Hazinesi: Küçük yaş grubuna hitap eden kedili bir kitap. Bizdeki çok okunmaktan yırtılınca yenisini almış, ayrıca yeğenim Ayça’ya da hediye etmiştik.

Hatırlayabildiğim ilk doğum günü anım beş yaşıma uzanıyor. Zaten ondan kısa bir süre sonra da ilkokula başlamıştım. Beş yaş doğum günümü oldukça geniş aile olarak kutlamıştık. Sonraki yıllarda çeşitli sebeplerle sayılar azalmış ve çekirdekleşmiş. O doğum günümde vişne rengi bir etek dikmişti teyzem. Diğer teyzem de sarı bir kazak örmüştü. Fotoğrafımı bulursam belki eklerim de buraya, güzel bir anı olur. Dışarıdan neredeyse hiçbir şeyin alınmadığı, azla yetinilen, sade, keyifli zamanlardı.

37 yaşımın son 13 kutlamasını karabalıkla beraber yaptık çünkü doğum günü benim doğum günümün ertesi gün olan bir eşim var. Bazı seneler dışarıda arkadaşlarımızla kutladık bazen de evde sakin ve sessizce. Bu sene de kendi aramızda sadelikle kutlarız sanırım. Sağlık en önemli dilek elbette (ve şükür sebebi bence) ama benim yıllardır hayalim elbette ki Lokum Çocuk Kütüphanesi‘ni açabilmek. Neredeyse her gün zihnimde nasıl bir yer olacağı canlanıyor. Bu hem güzel hem de biraz can acıtıyor.

Bu sene kendime Pöma Chödron’un kitaplarını hediye edecektim ancak Sinek Sekiz’den ses çıkmayınca, istediğim kitapları toparladım kendime hediye niyetine.

Doğum günü temalı kitaplar listesinden faydalandıysanız belki paylaşmak da istersiniz.

Bu yazıyı okuyan kişilerin de doğum gününü kutlarım, iyi ki bu satırlarda buluşmuşuz, ne dersiniz?

 

Doğum

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<