Ayı Geldi

Bazen bir ayı gelir ve o kadar çok şeyi değiştirir ki…

Esra: (heyecanla) Kerem, ayı gelmiş!
Kerem: (Kapıya bakarak, sevinçle) Hani nerede anne?

İçinde ayı geçen kitapları severim. Özlem’in Davetsiz Misafir ‘inde olduğu gibi sevimli bir ayıysa hele. Kitap okumaya kendini kaptırmış ayıları da severim, onlar belki sadece okumayı çözmeye çalışıyorlardır; bu durumda keşke yardım edebileceğim bir şey olsa diye düşünürüm.

Bazen de bir ayının sadece gelmiş olması çok şeyi değiştirir.
Nasıl mı?

Ayı Geldi

“Bir zamanlar gece gündüz durmadan akan bir nehir vardı.
Fakat nehir olduğundan kendisinin bile haberi yoktu.
Ta ki…”

Kendisinin bir nehir olduğundan habersiz akan nehre bir gün bir ayı gelir ve macera başlar. Nehrin akıntısıyla bu serüvene başka hayvanlar da katılır ve ayının merakı sayesinde yepyeni bir gerçekle tanışmış olurlar. Bu kitapla ilgili en çok önemsediğim kısmı da tam olarak burası.

Her birimiz kendi yuvamızda ayrı ayrı hayatlar yaşarken bir gün bir şey olur (aklıma şu an pandemi ve deprem geldi ama iyi örnekler üzerinden düşünmeyi seçelim biz yine) ve o merak ya da “akıntı” yuvalarımızdan bizi çıkardığında başka canlıların da olduğunu ve daha ilginci onlarla uzun süredir aynı yerde yaşadığımızı fark ederiz. Resimli bir çocuk kitabındaki ayının beni de götürdüğü yere bakın! Ayıları sevmekte yalnız olmadığımı düşünüyorum. Ta ki…

Vietnam doğumlu çizer LeUyen Pham‘ın web sitesine bakınca bir masalın içine düşmüşüm gibi hissettim. Ayı Geldi kitabındaki çizimler gerçekten harikaydı ve kendi yazıp resimlediği kitaplarını da ayrıca merak ettim. Dikkatimi çeken farklı tarz ve teknikleri uygulama konusundaki başarısı oldu. Umarım eserleriyle daha çok karşılaşırız.

blank

Richard T.Morris’in yazdığı ve LeUyen Pham’ın resimlediği ve tazecik yayınevi Ketebe Çocuk tarafından basılan Ayı Geldi isimli kitapta eğlenceli bir yolculuk var.
Nehirde geçen bu maceraya hazır mısınız?

Ayı Geldi
Yazan: Richard T.Morris
Resimleyen: LeUyen Pham
Çeviren: Gamze Özdemir
Ketebe Çocuk, 2020, 32 sayfa, 3+

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<