İnanılmaz Hayvan Maceraları

Geçen hafta Semralara gittiğimizde evinde gerçek anlamda bir hazine olduğunu görüp kitaplığa yapıştım. Yıllar içerisinde öyle güzel kitaplar biriktirmişler ki; hem yetişkin hem de çocuk edebiyatından harika seçimlerle doldurmuşlar kitaplığı. Bir süre önce ödünç kitap alma-verme konusunda yeni kararlar almış olsam da dayanamadım ve birkaç kitap (birkaçtan fazla tamam) ödünç aldım. Akşam eve geldiğimizde Elif “Ee napalım şimdi?” dediğinde salondaki masada gözüme çarpan hayvanları kapıp geldim. İnanılmaz Hayvan Maceraları !

Hayvanlar

Bu kitap bize tam bir aile oyunu oldu. Biz parmağımızla hayvanları buldukça Kerem de bizi taklit etmeye ve o da parmağıyla bir yerleri göstermeye başladı. Bir şey itiraf edeyim, ben bu kitapta geçen hayvanların büyük bir kısmını ilk defa duydum. Gerçi Elifle beraber keşfetmek de eğlenceli oldu.
Bu tarz kalabalık görselde hayvan bulma etkinliği olan başka kitaplar da var ama bazılarında görsel göz yoracak kadar kalabalık olabiliyor veya bu kadar detaylı bilgi yer almıyor. Bu kitapla çok eğlendiğimiz ve kitabın arşivlik olduğuna karar verdiğimiz için hemen kendimize de sipariş verdik. Hatta Semra’ya geri verdiğimiz kitaplar arasında Elif en çok bu kitaba üzüldü. “Ama ne güzel oynuyorduk!” dedi.

blankİnanılmaz Hayvan Macerası kitabı büyük bir dünya haritası ile başlıyor, dünya üzerindeki çeşitli bölgeler ve o bölgelerdeki hayvanları bulma, kaç tane olduklarını sayma oyununu çok eğlenerek oynamaya devam ediyorsunuz. Tabii bu arada yeni hayvanlarla tanışma ve onlar hakkında sohbet etme imkanı da doğuyor. İçerisinde tam 21 farklı yaşam alanı yer alıyor.blank

blank

Ardından “Yaşam Alanı Rekorları”, “Yaşam Alanları ve Ekosistemler”, “Nesli Tükenmekte Olan Ya Da Nesli Tükenmiş Hayvanlar” başlıkları ile kitap bitiyor. Bizim açımızdan hem eğlenceli hem de doyurucu bir okuma oldu. Tüm sayfaları yapmaya kalksanız çok uzun sürebilir ama rastgele seçimler yapmak da olaya bir heyecan katıyor. Bulamadığınız hayvanlar için de kitabın sonunda görselli cevaplar var. 
blankİnanılmaz Hayvan Macerası kitabını, hayvanları keşfetmek, ekosistemlerine giriş yapabilmek ve biraz da oyun oynamak eğlenmek için bir fırsat olarak düşünebilirsiniz.

*Kurgu dışı çocuk kitapları listesi de ilginizi çekebilir.
**Daha fazla liste için instagram hesabıma da bakabilirsiniz.

İnanılmaz Hayvan Macerası
Yazan: Anna Claybourne
Resimleyen: Brendan Kearney
Çeviren: Berrak İdiman
Hep kitap, 2017, 64 sayfa, 5+

 

lokumcocuk

0 Yorum

Yorum gözükmüyor

Şu anda yorum yok, bu yazı için ilk yorumu sen yapabilirsin!

Yorum yapabilirsin

<